خواص انجیر و زیتون

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

خواص انجیر و زیتون

پرسش : انجیر و زیتون داراى چه خواصى مى باشند؟
پاسخ اجمالی:
پاسخ تفصیلی: «انجیر» داراى ارزش غذائى فراوانى است و لقمه اى است مُغَذِّى و مُقَوِّى براى هر سن و سال و خالى از پوست و هسته و زوائد.
غذاشناسان مى گویند:
«از انجیر مى توان به عنوان قند طبیعى جهت کودکان استفاده نمود ورزشکاران و آنها که گرفتار ضعف و پیرى اند، مى توانند از انجیر براى تغذیه خود استفاده کنند».
مى گویند: «افلاطون» به قدرى انجیر را دوست مى داشت، که بعضى آن را دوست فیلسوفان نامیده اند و «سقراط» انجیر را جذب کننده مواد نافع و دفع کننده مضار مى دانسته.
«جالینوس»، رژیم مخصوصى از انجیر براى پهلوانان تنظیم کرده بود، به پهلوانان «روم» و «یونان قدیم» نیز انجیر داده مى شد.
دانشمندان غذاشناس مى گویند: انجیر سرشار از ویتامین هاى مختلف و قند است و در بسیارى از بیمارى ها، از آن به عنوان یک دارو مى توان استفاده کرد، مخصوصاً هر گاه انجیر و عسل را به طور مساوى مخلوط کنند، براى زخم معده بسیار مفید است، خوردن انجیر خشک فکر را تقویت مى کند، خلاصه، به علت وجود عناصر معدنى در انجیر که سبب تعادل قواى بدن و خون مى گردد، انجیر را غذاى هر سن و شرائطى معرفى کرده اند.
در حدیثى، از امام على بن موسى الرضا(علیه السلام) آمده است:« التِّینُ یَذْهَبُ بِالْبَخَرِ وَ یَشُدُّ الْفَمَ وَ الْعَظْمَ وَ یُنْبِتُ الشَّعْرَ وَ یَذْهَبُ بِالدّاءِ وَ لا یُحْتاجُ مَعَهُ اِلى دَواء وَ قالَ(علیه السلام): التِّینُ اَشْبَهُ شَیْء بِنَباتِ الْجَنَّهِ»
(انجیر بوى دهان را مى برد، لثه ها و استخوان ها را محکم مى کند، مو را مى رویاند، درد را برطرف مى سازد و با وجود آن نیاز به دارو نیست، و نیز فرمود: انجیر شبیه ترین اشیاء به میوه بهشتى است). (1)؛ (2)
و اما درباره «زیتون» غذاشناسان و دانشمندان بزرگى که سالیان دراز از عمر خود را در راه مطالعه خواص گوناگون میوه ها صرف کرده اند، براى زیتون و روغن آن اهمیت فوق العاده اى قائلند، و معتقدند: کسانى که مى خواهند همواره سالم باشند، باید از این اکسیر حیاتى استفاده کند.
روغن زیتون، دوست صمیمى کبد آدمى و براى رفع عوارض کلیه ها، سنگ هاى صفراوى، قولنج هاى کلیوى، کبدى، و رفع یبوست بسیار موثر است.
به همین دلیل از درخت زیتون به عنوان «شجره مبارکه» درمجید یاد شده است.
روغن زیتون نیز، سرشار از انواع ویتامین ها است و داراى فسفر، گوگرد، کلسیوم، آهن، پتاسیم و منگنز است.
مرهم هائى را که از روغن زیتون و سیر تهیه مى شود، براى انواع دردهاى روماتیسمى مفید دانسته اند، سنگ هاى کیسه صفرا، به وسیله خوردن روغن زیتون از بین مى روند. ( 3)
در خبرى از امیرمومنان على(علیه السلام) مى خوانیم:«ما اَقْفَرَ بَیْتٌ یَاْتَدِمُونَ بِالْخَلِّ وَ الزَّیْتِ وَ ذلِکَ اِدامُ الاَنْبِیاءِ» ؛ (خانه اى که در آن از سر که و روغن زیتون به عنوان نان خورش استفاده مى کنند، هرگز خالى از طعام نمى شود، و این غذاى پیامبران است). (4)
و در حدیثى، از امام على بن موسى الرضا(علیه السلام) آمده است «نِعْمَ الطَّعامُ الزَّیْتُ: یُطَیِّبُ النَّکْهَهَ وَ یَذْهَبُ بِالْبَلْغَمِ وَ یُصَفِّی اللَّوْنَ وَ یَشُدُّ الْعَصَبَ وَ یَذْهَبُ بِالْوَصَبِ وَ یُطْفِئُ الْغَضَبَ»
(روغن زیتون غذاى خوبى است، دهان را خوشبو و بلغم را برطرف مى سازد، رنگ صورت را صفا و طراوت مى بخشد، اعصاب را تقویت کرده، بیمارى و درد و ضعف را از میان مى برد و آتش خشم را فرو مى نشاند). (5)
این بحث را با حدیثى از پیغمبر اکرم(صلىعلیه وآله) پایان مى دهیم، فرمود: «کُلُوا الزَّیْتَ وَ ادَّهِنُوا بِهِ فَاِنَّهُ مِنْ شَجَرَه مُبارَکَه»؛ (روغن زیتون را بخورید و بدن را با آن چرب کنید که از درخت مبارکى است). (6)؛ (7)
پی نوشت:
(1). «كافى»، جلد 6، صفحه 358، مرحوم«علامه مجلسى» در«بحار الانوار»، جلد 66، صفحه 184 روايات متعددى در زمينه خواص انجير آورده است.
(2). «اولين دانشگاه و آخرين پيامبر»، جلد 9، صفحه 90 به بعد.
(3). «اولين دانشگاه و آخرين پيامبر»، جلد 9، صفحه 130 به بعد.
(4). «بحار الانوار»، جلد 66، صفحه 180، حديث 6. مشابه آن در«كافى»، جلد 6، صفحه 328، حديث 7 و«وسائل الشيعه»، جلد 25، صفحه 86، حديث 31262( چاپ آل البيت) و«بحار الانوار»، جلد 11، صفحه 67، حديث 19 آمده است.
(5). «بحار الانوار»، جلد 66، صفحه 183، حديث 25.
(6). «بحار الانوار»، جلد 66، صفحه 182، حديث 19.
(7). گرد آوري از کتاب: تفسیر نمونه، آيت الله العظمي مکارم شيرازي، دارالکتب الإسلامیه، چاپ سی و ششم، ج 27، ص 162.
    
تاریخ انتشار: « 1396/08/27 »

مطالب مرتبط

بیان نعمتهاى الهى در سوره نحل

خواص انجیر و زیتون

تاکید قرآن بر «زیتون»، «خرما» و «انگور»

دیدگاه اسلام در مورد زینت ها و تجملات دنیایى

تمام مخلوقات، مسخّر انسان

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 13329