پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 098 - 99/12/18
موضوع:

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 097 - 99/12/17
موضوع:

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 096 - 99/12/16
موضوع:

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 095 - 99/12/11
موضوع:

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 094 - 99/12/10
موضوع:

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 093 - 99/12/09
موضوع:

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 092 - 99/12/04
موضوع:

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 091 - 99/12/03
موضوع:

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 090 - 99/12/02
موضوع:

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 089 - 99/11/26
موضوع: بحث در مراتب سه گانه ی نهی از منکر است و مرتبه ی اول را بحث کردیم که عبارت بود از انکار قلبی

عنوان : عاجزترین و بخیل ترین 99/11/06
موضوع: رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلّم در روایتی کوتاه و پر معنا می فرماید: أعجز النّاس من عجز عن الدّنیا و أبخل النّاس من بخل بالسّلام. عاجزترین مردم کسی است که نتواند دنیای خودش را سامان دهد و بخیل ترین انسان ها کسی است که در سلام کردن بخل بورزد.

عنوان : چهار عامل سعادت 99/10/22
موضوع: رسول خدا صلّی الله علیه وآله وسلّم در روایتی می فرماید: أربع من سعادة المرء أن تکون زوجته صالحة و أولاده أبرارا و خلطاؤه صالحین و أن یکون رزقه فی بلده.[1] چهار چیز موجب خوشبختی انسان است. اول اینکه همسرش صالحه باشد. دوم اینکه فرزندان خوبی داشته باشد، سوم اینکه دوستانش انسان های صالحی باشند و چهارم اینکه رزق و زندگی او در شهر خودش باشد تا مجبور نباشد در بیابان ها و این شهر و آن شهر سرگردان باشد و دنبال روزی بگردد.

عنوان : حدیث الآفات 99/09/03
موضوع: رسول خدا صلّی الله علیه وآله وسلّم در حدیثی در نهج الفصاحة در ضمن نُه جمله، آفات صفات اخلاقی را بیان کرده است و می توان نام این حدیث را «حدیث الآفات» گذاشت. آفة الشّجاعة البغى و آفة الحسب الافتخار و آفة السّماحة المنّ و آفة الجمال الخيلاء و آفة الحديث الكذب و آفة العلم النّسيان و آفة الحلم السّفه و آفة الجود السّرف و آفة الدّين الهوى.

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 088 - 99/11/25
موضوع: بحث در مراتب امر به معروف و نهی از منکر است و یک مرحله، انکار قلبی است ودیگری لسانی و مرحله ی سوم انکار بالید می باشد. گفتیم عمده دلیل بر این مراتب، روایات است و صاحب جواهر هم عمدتا همین روایات را به عنوان دلیل ذکر می کند

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 087 - 99/11/20
موضوع: رسول خدا (ص) در روایتی می فرماید: إذا وُقّع‌ في‌ الرّجل‌ و أنت في ملاء فكن للرّجل ناصرا و للقوم زاجرا و قم عنهم.

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 086 - 99/11/19
موضوع: بحث در مسأله ی بیست و چهارم از تحریر است و آن در جایی است که فردی مرتکب حرامی شده و یا واجبی را ترک کرده است ولی تصور می کرده این کار جایز است ولی در واقع خطاکار بوده است.

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 085 - 99/11/18
موضوع: لو احتمل كون المرتكب للحرام أو التارك للواجب معذورا في ذلك لا يجب الانكار بل يشكل، فمع احتمال كون المفطر في شهر رمضان مسافرا مثلا (مثلا کسی در ماه رمضان روزه را افطار کرده است و احتمال می دهیم مسافر و یا مریض باشد)

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 084 - 99/11/13
موضوع: وقتی کسی از شما در درون دلش نصیحت و خیرخواهی برای کسی داشته باشد آن را به او بگوید. ظاهرا این روایت امر است هرچند به قرینه ی دلائل دیگر استحبابی است

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 083 - 99/11/12
موضوع: گفتیم گروهی معتقد هستند شخصی که می خواهد امر به معروف و نهی از منکر کند خودش باید عامل باشد و جمعی این را شرط وجوب امر و نهی دانسته اند. گفتیم مشهور چنین اعتقادی ندارند زیرا آنها شرایط را فقط چهار مورد ذکر می کنند و مفهوم آن این است که به شرط پنجم قائل نیستند

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 082 - 99/11/11
موضوع: بحث به اینجا رسید که گروهی معتقد هستند شخصی که می خواهد امر به معروف و نهی از منکر کند خودش باید عامل باشد ولی گفتیم که مشهور چنین اعتقادی ندارند زیرا آنها شرایط را فقط چهار مورد ذکر می کنند و این دلیل بر آن است که به شرط پنجم قائل نیستند ولی در عین حال، اقلیتی این شرط را لازم می دانند

عنوان : برکات مهمان 99/09/10
موضوع: رسول خدا صلّی الله علیه وآله وسلّم در نهج الفصاحة می فرماید: «إذا دخل‌ الضّيف‌ على القوم دخل برزقه و إذا خرج خرج بمغفرة ذنوبهم». هنگامی که مهمان وارد بر جمعیتی می شود روزی خود را همراه خود می آورد (بنابر این نباید برای روزیِ مهمان غصه خورد) و وقتی خارج می شود گناهان آنها را با آمرزش همراه خود می برد.

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 081 - 99/11/06
موضوع: رسول خدا (ص) در روایتی کوتاه و پر معنا می فرماید: أعجز النّاس من‌ عجز عن‌ الدّنيا و أبخل النّاس من بخل بالسّلام.

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 080 - 99/11/05
موضوع: بحث در مسأله ی هفدهم از مسائل مربوط به شرط چهارم از شرایط امر به معروف و نهی از منکر است. امام قدس سره در این مسأله می فرماید: اگر کسی در مؤسساتی که تحت نظارت دولت جائره است وارد شود محکوم به عدم عدالت است و مسلمانان نمی توانند آثار عدالت را بر او بار کنند مثلا نمی توانند او را به عنوان امام جماعت انتخاب کنند و یا او را برای طلاق، به عنوان شاهد قبول نمایند

عنوان : اخلاص در انفاق 99/10/01
موضوع: رسول خدا (صلّی الله علیه وآله وسلّم) در روایتی کوتاه و پر معنا می فرماید: إذا طلب أحدكم من أخيه حاجة فلا يبدأه‌ بالمدحة فيقطع ظهره. یعنی هرگاه یکی از شما حاجتی از برادر دینی اش دارد ابتدا او را مدح و ستایش نکند، زیرا اگر چنین کند این ستایش برای آن برادر مؤمن کمرشکن است و خلوص نیّت او را خدشه دار می کند.

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 079 - 99/11/04
موضوع: لو قامت قرائن على أن مؤسسة دينية كان تأسيسها أو إجراء مؤونتها من قبل الدولة الجائرة ولو بوسائط لا يجوز للعالم تصديها، ولا لطلاب العلوم الدخول فيها، ولا أخذ راتبها (حقوق و شهریه ی آن را هم نمی توانند بگیرند)، بل لو احتمل احتمالا معتدا به (احتمال عقلایی) لزم التحرز عنها، لأن المحتمل مما يهتم به شرعا، فيجب الاحتياط في مثله.

عنوان : عالِم بی عمل 99/10/15
موضوع: حدیثی از رسول اکرم صلّی الله علیه وآله داریم که فرمود هنگامی که عالم، عالم می شود ولی به علمش عمل نمی کند مانند چراغی است که برای مردم نورافشانی می کند اما خودش را می سوزاند؛ مانند شمع که می سوزد و روشنایی می دهد اما خودش نابود می شود.

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 078 - 99/10/29
موضوع: بحث در ذیل مسأله ی پانزدهم است که به مناسبت به مسأله ای پرداختیم که کمتر به سراغ آن رفته اند و آن اینکه داخل شدن در مؤسساتی که از طرف دولت های جور وجود دارد چه حکمی دارد

عنوان : کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 077 - 99/10/22
موضوع: رسول خدا (ص) در روایتی می فرماید: أربع من سعادة المرء أن تكون زوجته صالحة و أولاده أبرارا و خلطاؤه صالحين و أن يكون رزقه في بلده.

تعداد صفحات : 105