موسسه 110 مسجد

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
http://www.makarem.ir

موسسه 110 مسجد

بناى 110 مسجد که به مقياس حروف «ابجد» با نام مقدّس «على (عليه السلام) » هماهنگ است در مناطق بسيار محروم کشور مخصوصاً در شرق خراسان و منطقه سيستان و بلوچستان.
سال 1379 که جمع دو عيد غدير در يک سال شمسى به نام سال اميرالمومنين (عليه السلام) ناميده شد و مراسم پرشکوهى در اين سال در سراسر کشور و حتّى در خارج از کشور انجام گرفت، حضرت استاد به فکر انجام يک خدمت ماندگار در اين سال افتادند، و همّت بر بناى 110 مسجد که به مقياس حروف «ابجد» با نام مقدّس «على (عليه السلام) « هماهنگ است گذشتند.
از جمعى از تجّار خيّر و افراد نيکوکار دعوت به عمل آوردند و طرح خود را مطرح کردند و آنها هم استقبال نموده، کانونى به همين نام با يک هيئت امناى هفت نفرى به وجود آمد تا به کمک محرومان مخصوصاً شيعيان محروم و مظلوم بشتابند، اين برنامه هم اکنون به ثمر نشسته و مساجد متعدّدى در مناطق مذکور ساخته شده و به
نام مبارک «الغدير» يا «أميرالمؤمنين (عليه السلام)  « ناميده شد.
درتاریخ  28 خرداد 1385 مؤسسه بطور رسمی و با نام مؤسسه خیریه فرهنگی مسجد ومدرسه 110 بشماره 19771 در اداره ثبت شرکتها ومؤسسات غیرتجاری تهران با هدف انجام کلیه امور خیریه وعام المنفعه در راستای نشر فرهنگ و معارف اسلامی به ویژه احیاء وایجاد حد اقل 110 مسجد ومدرسه وخانه عالم با سرمایه 1,100,000 ریال و تحت مجوز فعالیت به شماره 397-1-516 که در تاریخ  21 خرداد 1386 از نیروی انتظامی اخذ گردید و در تاریخ 29 اردیبهشت 1392 مجوز کشوری مؤسسه تحت شماره 6783-1302 که توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی صادر شده است، به ثبت رسید.
عمدتا، فعالیت ساخت و ساز های مؤسسه در استان های زیر صورت می پذیرد:
1- خراسان 2- سیستان و بلوچستان  3- کرمان  4- گلستان  5- کردستان 6- هرمزگان 7- لرستان 8- چهارمحال وبختیاری
اين حرکت مايه اميدوارى زيادى براى پيروان مکتب اهل بيت (عليهم السلام) شده است.
لازم به ذکر است که اين مساجد در روستاهاى محروم و دورافتاده به مقدار نيازشان ساخته مى شود و در شهرهاى محروم نيز، بزرگتر و در حدّ نيازشان.

معرفی موسسه از زبان موسسه:

مسجد که محل نیایش و برگزاری عبادتهای فردی و اجتماعی میباشد ، خود، مدرسه آموزش اعتقادات و باورهای دینی نیز میباشد . خصوصا در روستاهایی که از داشتن امکاناتی همچون دانشگاه و مدرسه مناسب و مراکز تحقیقی و پژوهشی محروم بوده  ، لذا تنها محل انجام عبادات و تعلیم و تربیت خواهد بود .مسجد که تا دیروز در روستاهای محروم ما  محل انجام فرائض دینی و اجتماعی بود ، امروزه در برخی  نقاط که ما موفق به ساخت مسجد برای شیعیان امیرالمومنین نشده ایم  فرصتی شده است برای نفوذ برخی دست نشانده های دشمن  که با بهره گیری  از امکانات وسیع حزب سیاسی وهابیت  و با ساخت و سازهای فراوان  و با شکوه مساجد ، مدارس ، حوزه های علمیه و غیره  به مرور اعتماد به نفس برادران شیعه مارا خدشه دار و  بجای محبت علی و فرزندانش بذر کینه و عداوت  وحداقل بی تفاوتی نسبت به آن بزرگواران را در قلوبشان جایگزین نموده و رفته رفته آنان را با باورهای دینی  و ملی خود بیگانه سازد.

از این رو امروزه مسئولیت ما مضاعف گشته و ضرورت فریادرسی به عزیزانی را که از امکانات اولیه محرومند ، بدیهی تر میسازد چرا که چه بسیار محتمل است فردای قیامت راه را بر ما بسته و ندای الهی بلند شود که (( و قفواهم انهم مسئولون)) " نگهشان دارید آنان مسئولند " ، مسئول گمراه شدن عده ای از شیعیان امیرالمومنین ، همانهایی که یکبار هم آنان را ندیده ایم ولی به ما خطاب کنند که شما میتوانستید مسجد یا مدرسه ای بنا کنید و محبت امیرالمومنین  وفرزندانشان را در سینه هایشان بکارید اما کوتاهی کردید و دیگران از شما پیشی گرفتند و بجای محبت بذر دشمنی کاشتند .

بر این اساس جهت پاسخگویی به این مسئولیت مهم (( موسسه خیریه فرهنگی مسجد و مدرسه 110 از سال 1379 شمسی به ابتکار و هدایت مرجع بزرگوار حضرت آیه الله العظمی مکارم شیرازی تاسیس و اقداماتی را آغاز نمود .

معظم له خود در مقام تشویق مومنین فرمودند:

”مسجد و به دنبال آن خانه عالم از ضروری ترین مسادل دینی برای ملت مسلمان است که همیشه کانون نشر اسلام و مکتب اهل بیت بوده است .....

حال اگر این مسجد در نقطه محرومی باشد که شیعیان محروم و مخلص آن محل یک مسجد هم ندارند بویژه آنکه مخالفان آنان دارای مساجد متعدد باشند چگونه میتوان احساس شرمندگی این شیعیان محروم را تحمل کرد و چگونه امام زمان ارواحنا فداه راضی میشود که گروهی از دوستانشان دارای امکاناتی فراوان باشند و ندای این محرومان را نشنوند و به یاری آنان نشتابند .

شما عزیزان که در کار خیر پیشقدم بوده اید بیایید دست به دست هم داده و از دیگران نیز کمک بگیرید و به یاری برادران و خواهران خود در این مناطق محروم بشتابید ...."

ایشان در پیامی دیگر فرمودند :

" الحمدا... پرونده این جمعیت درامر مسجدسازی کارنامه خوبی است ولی نیازها بقدری است که قابل مقایسه با آنچه انجام شده نمی باشد، خداوند به همه شما توفیق شرکت در این امر خطیر بدهد و ذخیره یوم المعادتان باشد..."

و در همین راستا طی استفتایی ، اجازه استفاده از سهیمین مبارک ،  از محضر ایشان درخواست شد ه است که جهت استحضار ارائه میگردد.

بر اساس پاره ای از آمارهای موجود امروزه بیش از 55 % مساجد روستایی فاقد روحانی مقیم بوده در بسیاری از آنها شاید در طول سال حداکثر در دو مقطع ایام عاشورا و ماه مبارک رمضان حضور روحانی را در خود حس نماید .

حال باید پرسید این شیعیان دین  اعتقادات خود را از کجا باید بیابند ؟!

طرح تبلیغی کوثر هدایت برنامه ای است مدون و در دست اجرا در بیش از 360 روستای تلفیقی و در معرض خطر  در استانهای سیستان وبلوچستان ، خراسان رضوی و جنوبی و برخی نقاط استان کرمان  و ........

برای آموزش کلاسیک  و هفتگی بیش از 8000 دانش پژوه در سنین مختلف جوان و نوجوان و بزرگسال از زن و مرد ، برادران و خواهران در کلاسهای مجزا در مباحثی همچون آموزش احکام ، عقائد (امامت و مهدویت) ، روخوانی و روانخوانی قرآن ، اخلاق و ....

امید است با همراهی بیشتر نیکوکاران بتوانیم  تلاشمان را بیشتر نموده و در روستاهای فاقد روحانی ، مدرسه آموزش اعتقادات را تاسیس کنیم .....


کارنامه مؤسسه از ابتدا تا به امروز

ساخت و تکمیل مسجد      237 واحد

برگزاری کلاسهای اعتقادی       368       روستا

ساخت خانه عالم             122 واحد

کتاب و تجهیزات کتابخانه       940 واحد

ساخت مدرسه و کلاس     6 واحد

تکمیل و تعمیر حوزه علمیه       4 واحد

ساحت حمام صحرایی          227 واحد

ساخت سرویسهای بهداشتی       54 واحد


برای مشاهده تصاویر مرتبط کلیک کنید
برای بازدید از پایگاه اینترنتی این موسسه کلیک کنید.

تاریخ انتشار: « 1394/01/18 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 6494