کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 033 - 99/06/18

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

کتاب امر به معروف و نهی از منکر - جلسه 033 - 99/06/18

حدیث اخلاقی: با توجه به اینکه ما فعلا سه روز در هفته بیشتر درس نداریم (البته در آینده تعداد روزها را اضافه می‌کنیم) و امروز روز آخر درس در این هفته است، فلذا حدیث اخلاقی را می‌خوانیم.

موضوع: مبحث امر به معروف و نهی از منکر

حدیث اخلاقی: با توجه به اینکه ما فعلا سه روز در هفته بیشتر درس نداریم (البته در آینده تعداد روزها را اضافه می‌کنیم) و امروز روز آخر درس در این هفته است، فلذا حدیث اخلاقی را می‌خوانیم.

مرحوم علامه مجلسی در بحار الأنوار، ج 52، ص 197، حدیثی از رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) نقل می‌کند که بسیار حدیث پر معنایی است.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی‌الله‌علیه‌وآله): أَيُّهَا النَّاسُ مَا بَعَثَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ نَبِيّاً إِلَّا وَ قَدْ أَنْذَرَ قَوْمَهُ الدَّجَّالَ.

استاد: معمولا وقتی دجال گفته می‌شود توجه به دجالی می‌شود که در عصر حضرت ولی عصر عج ظاهر می‌شود که آن هم یک نفر نیست. چون روایت داریم که در عصر حضرت، دجالانی پیدا می شود، حال از این روایت استفاده می‌شود که در تمام أعصار دجالان وجود داشته‌اند و پیامبران به امتها هشدار داده‌اند که مراقب دجال باشید.

دجال در لغت از ماده دَجَل به معنی فریب‌کار، دروغگو و به عبارت ساده به معنی حقه‌باز است که در هر عصری وجود داشته اند و به طور طبیعی در عصر ما نیز دجال بلکه دجالانی وجود دارند که میتوان چند نمونه را ذکر کرد:

1: فضای مجازی مصداق روشنی برای دجال است؛

2: رسانه های غربی مصداق دجال هستند؛

3: افرادی که صحنه سازی می کنند و دروغ می گویند و حقایق موجود را وارونه نشان می‌دهند نیز دجال هستند که باید مراقب آنها باشیم.

معنای حدیث اینست که خیال نکنید که دجال در زمان شما نیست، بلکه در هر زمانی وجود دارد که باید مواظب بود.

البته صرف مراقبت کافی نیست بلکه باید آنها را معرفی کرد و برنامه ریزی کرد تا سمّ آنها بی‌اثر و خنثی شود و الا فریب خواهند داد. شما دیدید که در بعضی از صحنه ها مردم را فریب دادند و به خیابان کشیدند و عده‌ای را

به کشتن دادند که البته به جایی نرسیدند، اما اسباب فتنه شدند.

ما هم باید مواظب باشیم و به مردم بگوییم هرچند از فضای مجازی استفاده می‌کنید ولی دجال و دروغگو است و فریبنده است، رسانه‌های غربی دجال هستند و رادیو تلویزیون بی بی سی مصداق روشنی از دجال هستند که با دروغ‌هایشان قصد فریب مردم را دارند و مواظب باشید.

ما در زمان عجیبی هستیم، الآن مقدار زیادی از عمر ما به هدر می‌رود و از عمر و وقتمان نمی‌توانیم استفاده کنیم و از برنامه‌هایمان نمی‌توانیم استفاده کنیم.

ما در مسجد اعظم، درس می‌گفتیم برای جمعیت 1000 نفر و حالا ناچار شدیم که آن را محدود کنیم و در واقع توفیقمان کم شده که یکی از عامل‌های آن همین دجالان هستند، خودِ این بیماری عامل هست ولی دجالان، آن را بال و پر می‌دهند و مانع می شوند، چرا که مجالسی را اجازه می‌دهند که برقرار باشد اما مجالس درس را اجازه نمی‌دهند، به بچه‌های کم سن وسال اجازه داده‌اند که حضوری درس بخوانند در حالی که خیلی خطرناک هم هست ولی به بزرگسالان که می‌توانند دستور العمل‌های بهداشتی را رعایت کنند اجازه نمی‌دهند.

به هر حال ما به جمعیت حداقل از أهل فضل قناعت کردیم و باید همین را هم غنیمت بشماریم و نکند یک وقتی حتی همین هم از ما گرفته شود.

با گذشت زمان، توفیق‌ها دگرگون می‌شود (پناه بر خدا) دعا کنیم این فتنه پایان پیدا کند و مردم دوباره توفیق پیدا کنند، درسها با شکوه برقرار شود، نماز جمعه‌ها برقرار شود، زیارتگاه‌ها برقرار شود و تا آن زمان به مقداری که توفیق داریم از همان استفاده کنیم.

امیدواریم خداوند شرّ این دجالان را از سر مردم کوتاه کند و امیدواریم این بلا هر چه زودتر بر طرف شود و توفیقات ما هم به حالت اول برگردد تا بتوانیم از عمرمان استفاده کنیم.

پی نوشت:
            
  
تاریخ انتشار: « 1399/06/17 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 2228